Stojánky na singlclean pro školy

Vláda do škol dodala novou variantu Covid testů. Singlclean testy jsou ale poměrně náročné na správnou manipulaci, a navíc neobsahují potřebné stojánky na zkumavky, které jsou nezbytnou součástí testovací sady.

To že na základě této skutečnosti MŠMT změnilo metodiku a navrhuje, aby děti držely celou dubu zkumavku v ruce nechme stranou, pro naší školu to byla příležitost vyzkoušet si funkční 3D tisk!

Měli jsme velmi jasné zadání, vytvořit stojánek na konkrétní zkumavku. Stojánek musel být dost stabilní, ale zároveň ne robustní, abychom nespotřebovali moc materiálu a tisk netrval přehnaně dlouho. Otvor pro zkumavku musel být dost velký na to, aby zkumavka prošla, ale zároveň dostatečně úzký, aby se v domečku nekývala.

Děti dostaly zadání s dvěma příklady stojánků, které jsem našel na internetu, zadání jsem zpracoval následovně:

Podrobný návod na tvorbu stojánku je na videu zde:

Projekt jsme vytvářeli v prostředí TinkerCAD, žáci už s tímto programem mají zkušenosti. Celá práce zabrala přibližně jednu vyučovací hodinu, vyžadovala následující dovednosti: 1. kombinovat několik tvarů dohromady, 2. vytvořil díru do jiného tvaru, 3. přesně naměřit a zadat rozměry, 4. zarovnat k sobě tvary a díru tak, aby byla přesně uprostřed 5. spojit celý objekt dohromady, 6. exportovat objekt do formátu STL, 7. odevzdat soubor STL do Google učebny.

Na dalším obrázku vidíte stojánky, které jsem hned po hodině vytisknul:

Ne všechny stojánky dodržely potřebný průměr otvoru, také to byl první pokus, při prezenční výuce bychom ideálně všechny výrobky vyzkoušeli v reálném kontextu se zkumavkou. Děti jsem však viděl pouze distančně, proto tento krok zůstal na mě – učiteli. 

Na základě práce dětí jsem vytvořil další 2 prototypy, ze kterých vzniknul výsledný model, ten necháváme tisknout a sdílíme s ostatními. Kdyby nás netlačil čas, nechal bych procesem tvorby prototypů projít všechny žáky, myslím, že to je důležitá část produktového designu, ze které by si mohli odnést užitečné zkušenosti. 

Náš výsledný model se dobře drží, je stabilní a zkumavka lze jednoduše zasunout a zároveň zůstává ve správné poloze. 


Odkaz na model posílám níže, můžete si ho vytisknout a šířit dál, ale pokud máte tu možnost, zkuste do procesu tvorby zapojit samotné žáky! Myslím, že tvorba stojánku je ideální projekt na začátek s 3D tiskem.

Stojánek pro test Singlclean: https://drive.google.com/file/d/1-RjzpMIo9j_E_f0XVcJIvcPpA0uoY4I7/view?usp=sharing